Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Ēka pas Ramazanit?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 240
Age : 33
Registration date : 24/12/2007

Ēka pas Ramazanit? Empty
MesazhTitulli: Ēka pas Ramazanit?   Ēka pas Ramazanit? Icon_minitimeThu Dec 27, 2007 4:41 am

Gjatė Ramazanit isha drejtuar kah Zoti, i kisha shtuar veprat vullnetare, e ndisha kėnaqėsin e adhurimeve, ma shumė lexoja Kur'an, nuk e leja pas dore namazin me xhemat, ikja nga shikimi i haramit, mirėpo pas Ramazanit mė iku kėnaqėsia e adhurimeve, tė cilėn e gjeja gjat Ramazanit, nuk e gjej atė kujdes tė madh qė kisha pėr adhurimet, shumė herė mė ikė namazi me xhemat, jam larguar prej shumė veprave vullnetare dhe nga leximi i Kur'anit….
Vallė, ky problem ka zgjidhje?!
Vėllau im, ja dhjetė mjete pėr vazhdim nė vepra tė mira pas Ramazanit:
1- Sė pari dhe para ēdo gjėje kėrko ndihmė nga All-llahu [subhanehu ve teala] pėr udhėzim dhe pėrqėndrim nė tė vėrtetė. All-llahu [subhanehu ve teala] e ka lavdėruar duanė e thelluarėve nė dije, tė cilėt janė lutur:
“Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na drejtove, na dhuro mėshirėn Tėnde, pse vetėm Ti je dhuruesi i madh”. (Ali Imran: Cool.
2- Shpeshto uljen me njerėz tė mirė, kujdesu pėr tubimet e dijes dhe dhikrit, siē janė ligjeratat, vizitat, etj.
3- Mėso jetėpėrshkrimin e burrave tė devotshėm, duke lexuar nė libra ose duke dėgjuar audi kaseta, nė veēanti interesohu pėr jetėpėrshrkimin e sahabeve, sepse kjo ngjall nė zemrėn ambicien e lartė.
4- Sa ma shumė dėgjo kaseta islame me ndikim, qofshin hutbe, kėshilla, etj.
5- Kujdesu pėr farzet, siē janė farzet e namazeve, kompenzimin e ditėve qė tė kanė mbetur nga Ramazani, sepse nė zbatimin e farzeve ka mirėsi tė madhe.
6- Kujdesu pėr nafilet, edhe nė qoftė se janė tė pakta, sepse:
“Veprat mė tė dashura te All-llahu janė ato tė vazhdueshmet, edhe pse janė pak”. Siē na ka treguar Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].
7- Fillo me mėsim pėrmendsh tė Kur'anit, lexoje vazhdimisht, ate qė e mėson pėrmendsh lexoje gjat namazeve farze dhe nafile.
8- Shtoje pėrmendjen e All-llahut [subhanehu ve teala], kėrkimin e faljes (istigfarit), sepse ėshtė punė e vogėl, mirėpo e shton besimin dhe e forcon zemrėn.
9- Iku maksimalisht gjėrave qė e prishin zemrėn, siē janė shokėt e kėqinjė, televizioni, muzika, shikimi nė revista imorale, etj.
10- Nė fund tė porosis vėllau im i dashur me pendim tė shpejtė, sepse pendimi i sinqertė nuk tė pejon tė kthehesh sėrish nė mėkate, pasiqė All-llahu gėzohet me tė madhe me njeriun qė pendohet.
Vėllau im i bekayr, mos u ban nga ata qė Zotin vetėm nė Ramazan e njohin. Pėr ta muslimanėt e parė kanė thėnė:
“sa tė kėqinjė janė ata qė All-llahun vetėm nė Ramazan e njohin”.
Lamtumirė vėllau im deri nė Ramazanin e ardhshėm, duke iu lutur All-llahut pėr ty shėndet dhe pėrqėndrim nė fenė e All-llahut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://botashqiptare.forumieren.de
 
Ēka pas Ramazanit?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si ta presim muajin e Ramazanit?
» Disa keshilla per ruajtjen e shendetit gjate Ramazanit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Islame :: Agjėrimi-
Kėrce tek: